Eşref Şefik Atabey

Osmanlı Mebuslarından Şefik bey'in oğludur. Çeşitli spor alanlarında yazar, spiker ve yönetici olarak etkinlik göstermiştir. 1894'te İstanbul'da doğdu. Öğrenimini Galatasaray Sultanisinde yaptı. Siyasal Bilgiler eğitimi için gittiği Paris'te boks sporuyla ilgilendi. Bir süre Londra'da, Sevr Antlaşması'na muhalif oy veren tek Divan-ı Hümayun üyesi olan, amcası Rıza Paşa'nın yanında kaldı.

Eşref Şefik Atabey'in yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 1894, İstanbul
Ölüm tarihi ve yeri: 6 Eylül 1980, İstanbul

Osmanlı Mebuslarından Şefik bey'in oğludur. Çeşitli spor alanlarında yazar, spiker ve yönetici olarak etkinlik göstermiştir.

1894'te İstanbul'da doğdu. Öğrenimini Galatasaray Sultanisinde yaptı. Siyasal Bilgiler eğitimi için gittiği Paris'te boks sporuyla ilgilendi. Bir süre Londra'da, Sevr Antlaşması'na muhalif oy veren tek Divan-ı Hümayun üyesi olan, amcası Rıza Paşa'nın yanında kaldı.

İlk boks yönetmeliğini hazırladı. 1924-1928 yılları arasında Boks Federasyonu Başkanlığı görevine getirildi ve bu sporun Türkiye'de yerleşip gelişmesi konusunda yoğun hizmetler verdi. 1930’ların en ünlü boksörleri olan Küçük Kemal ile Melih Açba’nın yetişmelerinde önemli rol oynadı. 

İstanbul Radyosu’nun kurulması için çalıştı ve Türkiye radyolarının ilk spikerlerinden biri oldu. 1934 yılında ilk futbol naklen yayınının da spiker olarak görev aldı. 1945 yılından sonra spor spikerliğine geçti. 

Güneş Kulübü’nün kurucuları arasında da yer aldı.

Balıkçılık konusunda sohbetleri, güreş konusunda ise "Tarihi Türk Güreşçileri" ve "Güreş Tarihinin Unutulmaz Yaprakları, Baş Pehlivanların Baş Güreşleri" isimli eserleri vardır. 

Özellikle spor naklen yayınlarındaki usta anlatımı ile çok geniş bir dinleyici kitlesinin hayranlığını kazanan Eşref Şefik Atabey, 1980 yılında İstanbul'da vefat etti.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Kısa Yollar